V posledních letech se objevuje v přístrojích pro domácnost a zahradu trend používání akumulátorů a robotických pomocníků. Jedním z nich je robotická sekačka na trávu. Jezdí sama tiše po zahradě a seká trávník. Projděme si několik často kladených otázek o robotických sekačkách pro objasnění jejich použití.
Pro jaké zahrady je vhodná robotická sekačka?
Robotickou sekačku lze využít pro téměř jakoukoliv okrasnou zahradu. Nejčastěji se využívají a doporučují pro středně velké zahrady 400 -800 m2. Ale pro velké zahrady nad 1000 m2 není jejich použití vyloučeno. na trhu jsou modely určené pro velké plochy, například:
- Wolf-garten RoboScooter 3000 – určeno pro plochy do 3000 m2
- Robomow RS 630 – určeno pro plochy do 3000 m2
- Husqvarna Automower 265 ACX – určeno pro plochy až 6000 m2
Jak složité je nastavení a instalace robotické sekačky?
Robotická sekačka pracuje sama bez obsluhy po úvodním nastavení a instalaci vodících drátů, které vymezí prostor sečení. Instalace je poměrně jednoduchá a uživatel ji dle přiloženého návodu ( brožura nebo dvd ) zvládne sám. Někteří prodejci nabízejí k sekačce základní nastavení a instalaci jako doplňkovou službu. Nastavení pro trvá cca 2-5 dle velikosti zahrady.
Jaký pohon mají robotické sekačky?
Robotické sekačky pohání elektrický motor na akumulátor. Dobíjení akumulátoru je prováděno v dobíjecí stanici. Sekačka sama pozná, že ji dochází energie v baterii a sama zamíří do dobíjecí jednotky. Po nabití pokračuje v sečení.
Na trhu jsou také hybridní modely s zabudovaným solárním panelem, například Husqvarna Automower Solar Hybrid.
Jak pozná robotická sekačka kde má sekat?
Sekačka má na sobě různá čidla zabraňující nárazu. Okraje zahrady, okraje záhonů a okolo jiných pevných překážek v trávníku nainstalujeme před prvním sečením vodící kabel. Ten pak následně vymezuje pole působnosti robotické sekačky.
Vodicí kabel je upevněn pomocí kolíků na půdě. Kabel můžeme také umístit pod zem, hloubka uložení je vždy uvedena v návodu u konkrétní sekačky.
Jak je robotická sekačka hlučná a bezpečná?
O proti běžným benzínovým sekačkám je robotická asi o 1/3 tišší. Hlučnost robotické sekačky je 60-70 dB.
Sekačky jsou také vybaveny různými senzory zabraňující nárazu. Senzory sekačku rychle a bezpečně zastaví pokud:
- narazí na větší neznámý předmět
- při zdvižení sekačky
- při převrácení sekačky
Některé modely mají dálkové ovládání, GPS mody nebo jsou napojeny na aplikace v mobilu, pomocích kterých můžeme sekačku na dálku ovládat a sledovat.
Bývají také vybaveny PINem, bez kterého nelze úvést sekačku do provozu a tzv. zámek instalace, který znemožní použít sekačku na jiné instalaci.
Kdo sekačky nabízí a vyrábí
Většina velký firem a značek, kteří vyrábějí elektrické a benzínové rotační sekačky, nabízejí také svůj model robotické sekačky, jsou to například
- AL-KO
- Husqvarna
- Stihl
- Stiga
- Wolf-Garten
nebo se setkáme se značkami, které se soustředí pouze na robotické sekačky:
- Lizard
- Robomow
Mají robotické sekačky nějaké nevýhody?
Určitě by se nějaké najdou. Největší je její cena. Cenové rozpětí je hodně velké. Ceny u nejmenší modelů pro malé zahrady začínají na 20 000 Kč, a ceny postupně stoupají přes 100 tisíc.
Druhou nevýhodou může být způsob sečení bez sběru. Robotická sekačka seká pomocí rotačních nožů a posečená tráva se nesbírá. Může docházet k nedostatečnému rozložení posečené trávy a tím k jejímu hromadění a vzniku plsti. Ta se musí z trávníku následně odstraňovat.
foto: wolf-garten , Wolf-Garten Ambiente RoboScooter 600